Efter två år som ett Microsoft Start up-bolag har nu CBC-bolaget Spin My Planet inlett ett nytt samarbete med Microsoft med målsättningen att fortsätta utveckla bolagets interaktiva plattform till en social marknadsplats.
”Samarbetet med Microsoft har bland annat lett till diskussioner med NK och Åhlens om att använda vår plattform som en marknadsplats för resale. Vi har även knutit till oss Cargobike som står bakom Sveriges äldsta och mest sålda lådcykel, samt ByKimby Activewear som drivs av bland andra Charlotte Kimby som tidigare arbetat som global säljchef för HM”, säger Michael Sosinski, grundare och vd, Spin My Planet.
Spin My planet har även fått erbjudande att arbeta med den globala eventkoncernen Informa som bland annat driver USA:s största retail-mässa som äger rum 7-11 augusti. Där har bolaget möjlighet att visa upp och sälja plattformen till tusentals amerikanska såväl som globala kunder. Bolaget satsar också på målgruppen privatpersoner där plattformen kan användas används som en marknadsplats för bland annat second hand-kläder.
”Återförsäljningsmarknaden kommer växa enormt de kommande 10 åren i takt med att konsumenter i allt högre grad vänder sig till second hand och resale. En rapport från 2021 visar att 118 miljoner konsumenter sålde kläder online för första gången 2021, jämfört med 36,2 miljoner förstagångssäljare 2020. Enligt rapporten växer återförsäljningsmarknaden elva gånger snabbare än den traditionella detaljhandel och beräknas vara värd 84 miljarder dollar år 2030”, säger Michael Sosinski.
Spin my planet hjälper e-handlare att öka försäljningen med bättre produktpresentationer och virtuella gallerier. Företaget har utvecklar interaktiva gallerier med fokus på e-handeln, hemsidor och sociala medier.